0 328 825 22 88

Bratislava Slovak Teknoloji Üniversitesi


Bratislava Slovak Teknoloji Üniversitesi

 

Tarih

Bratislava'daki Slovak Teknik Üniversitesi 25 Haziran 1937'de Slovakya'daki ilk politeknik okul olarak M. R. Štefánik, in Košice Teknik Üniversitesi orijinal adıyla kuruldu. İlk akademik yılı 5 Aralık 1938'de geçici olarak Martin'de açıldı. Şu andaki yerine asıl adının Slovak Teknik Üniversitesi olduğu 1938 yılında taşındı. 1937'deki kuruluşundan bu yana 100 000 den fazla mezun verdi.

Şu anda 7 fakültesi var.

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

Makine Mühendisliği Fakültesi

Elektrik Mühendisliği ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi

Kimya ve Gıda Teknolojisi Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

Bilim ve Teknoloji Malzemeleri Fakültesi

Bilişim ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi

İnşaat Mühendisliği

1938'de Slovakya teknoloji üniversitesinin ilk fakültesi olarak kurulmuştur. Ilk olarak hem Košice  hem de Martinde yer almıştır.ilk bölümlerinin açılması,kuruluşları sadece şimdiki fakülte için değil aynı zamanda Slovakya'nın bir bütün olarak teknik eğitimi için çıkmıştır. Yönerge 3 bölüm tarafından verilmiştir: yapım ve taşımacılık bölümü,su ve kültürel mühendislik bölümü ve araştırma bölümü.1939'da fakülte Bratislavaya taşınmıştır. Orada, SUT'un sonradan fakültelerinin bir parçası olmuştur. Yapım mühendisliğinin ve uzmanlık bilimlerinin oluşturulmuştur. Diğer örgütsel değişim  1946-47,akademik yılları esnasında,mimarlık-mühendislik bölümü kurulduğunda oluşturuldu.1950 yılında mimarlık mühendislik bölümü bağımsız olmuştur.

1950'de mimarlık -mühendislik bölümü bağımsız oldu, böylece yeni mimarlık - mühendislik fakültesinin temellerini oluşturdu. Aynı yıl inşaat mühendisliği fakültesi kuruldu ve jeoloji bölümü fakülteye bağlandı.

Üniversitedeki kurumsal yapıdaki bir başka önemli değişiklik de mimarlık - mühendislik ve inşaat mühendisliği fakültesi yeni bir inşaat mühendisliği fakültesi oluşturmak için birleştiği 1960 yılında gerçekleşti. İnşaat mühendisliği, mimarlık ve kentsel planlama üzerine eğitim veren dört bölümün yeni bir mimarlık fakültesi oluşturmak için bırakıldığı 1976'ya kadar bu durumunu korudu.

Fakülte 870 doktora öğrencisi ve 25,300 öğrenci mezun etti. Şu anda üniversitenin en büyük ikinci fakültesi İnşaat mühendisliğidir. İnşaat mühendisliği ve jeoloji alanlarında verdiği eğitim ve yapılan araştırmalarda üniversite Slovakya'da bir lider oldu.

İnşaat mühendisliği; 22 bölüm, Adli Mühendislik, Bilgi İşlem Merkezi ve Öğrenim Merkezinden oluşmaktadır. Fakültenin 45 profesör 104 doçent, 228 asistan ve 34 araştırma görevlisinden oluşan 600 kişilik bir kadrosu vardır. Şu anda eğitim alan 3000 öğrencisi ve 240 doktora öğrencisi vardır. İnşaat mühendisliği, mimarlık, jeoloji ve kartografi bölümlerinden mezun olan öğrenciler profesyonel anlamda kariyer yapma şansı elde etmektedir.

Eğitim

STU pedagojik kökenli bir eğitimin yanı sıra sanat ve konusu insan olan bilimler, teknik eğitim gibi alanlarla bileşik bir eğitim vermektedir. Araştırmaya dayalı eğitim önceliklidir. Sistem,

 • Avrupa ülkelerinin bakanlarının Bolonya Bildirisiyle ile uyumlu üç dereceli bir eğitimdir.
 • Çift Taraflı öğrenci hareketliliğini sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemi ile yarışabilen kredilere sahiptir.
 • Uluslar arası programları(Yaşam Boyu Öğrenme Programı, Erasmus, Leonardo) olan ortak üniversitelerle işbirliği içerisindedir.
 • Modern eğitim yöntemlerinden, laboratuarlardan ve pratik görevlerden yararlanmaktadır.
 • İşgücü piyasasında uzun süren ve kalıcı başarı sağlayan kazançlı eğitim alanları sağlamaktadır.

Sosyal Yaşam

 • 5900 yataklı 7 öğrenci evinde konaklama
 • Konaklama yerleri üniversiteye 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde ve şehirdeki ulaşıma uygundur.
 • 1,2 ya da 3 yataklı odalar, bağımsız odalar veya çok odalı üniteler, ortak mutfaklar ve internet erişimi
 • Odanın çeşidine göre değişen aylık 20-70 avro arasında değişen fiyatlar
 • Üniversitenin fakültelerinde ve öğrenci evlerinde kantinler ve atıştırmalık lokantalar
 • Öğrenci evlerinde sağlık hizmetleri
 • Yüzme havuzları, fitness merkezleri, saunalar, tenis cortları, basketbol sahaları, spor salonu, beyzbol sahaları ve çok fonksiyonlu oyun alanları
 • Voleybol, basketbol, tenis, kayak, binicilik, karate, yoga, atletsizim spor kulüpleri
 • Üniversitenin sanat topluluğunda halk oyunları, yorumculuk, müzik, koro, klasik müzik

Başvuru

Yeni öğrencilerin kaydı üniversitenin her fakültesine doğrudan yapılmalıdır. Eğitim için başvuru uygun fakülteye posta veya internet aracılığıyla yapılmalıdır.

Son Başvuru Tarihleri

 • Başvuranın eğitime başlamak istediği yılın Mart ayının 31. Gününe kadar

Başvuranın eğitime başlamak istediği yıldan bir önceki yıl. Mimarlık Fakültesine kayıt ücreti 500 avro, 4 yıllık eğitim için yıllık 5000 Avro, Yüksek Lisans eğitimi yıllık 5.500 Avro, Doktora eğitimi yıllık 6.500 Avro. Giriş sınavları, kayıt ve ücretler fakültenin sorumluluğundadır.Adres      : Raufbey Mah. Atatürk Cad. No:408/B Deniz Apt Kat:1 No:2                             80010 OSMANİYE / TURKEY
Tel./Fax  : (+9)  0328 825 22 88
GSM        : (+9)  0532 461 80 33                                                                                                                                                                                                                              

E-MAIL    :   info@masteryurtdisi.com


Bizi Takip Edin !

osmaniye web tasarım